Dołączenie do Kręgu Szekspira jest więc dla nas nie tylko symbolem zaangażowania w kulturę, ale też bardzo świadomym krokiem w stronę tego, co sami chcemy tworzyć. Bo zanim zbudujemy własną scenę, chcemy być blisko tych, którzy scenę — dosłownie i w przenośni — rozumieją najlepiej.
W Mozaice, naszej najnowszej inwestycji w Gdańsku na Przymorzu Małym, przygotowujemy Fabrykę Kultury: własną przestrzeń koncertowo-teatralną z widownią, jakiej w tej części miasta jeszcze nie było. Nie myślimy o niej jednak jak o zwykłej „funkcji towarzyszącej”. To ma być miejsce niezależne, z własnym głosem i rytmem, które będzie realnie współtworzyć życie dzielnicy i podnosić jej atrakcyjność. Chcemy, aby sztuka wyszła poza instytucjonalne mury — była bliżej ludzi, bliżej codzienności, bliżej tych, którzy może nie zawsze jej szukają, ale powinni mieć szansę się na nią natknąć.
Cieszymy się na tę okoliczność – to ogromne wyróżnienie być częścią takiej inicjatywy i jednocześnie obietnica wyjątkowego doświadczenia kultury.
#Zdjęcia autorstwa Dawida Linkowskiego.