Wartościowa współpraca
Zaczęło się niewinnie kilka miesięcy temu, od spotkania przedstawicieli Torusa i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zaiskrzyło i szybko pojawił się pomysł na pierwsze wspólne działanie – organizację konkursu dla studentów, który powiązany będzie z planowaną na Przymorzu Małym inwestycją Mozaika.
– Dla firmy takiej jak nasza niezwykle ważna jest dbałość o estetykę, zarówno budynków i przestrzeni wokół nich, jak i wnętrz. Rozwój w naszej branży wymaga ciągłych poszukiwań inspiracji i taką jest niewątpliwie współpraca z ASP. Dzięki temu możemy tworzyć jeszcze bardziej wyjątkowe miejsca i przestrzenie o wysokich walorach estetycznych. Wplatając różnego rodzaju dzieła młodych artystów w inwestycje tworzymy klimat do lokalnych spotkań ze sztuką, dostępną blisko domu, nie schowaną za murami muzeów czy galerii. Wychodzimy do przypadkowego nawet przechodnia, mieszkańca, sąsiada, klienta, a to duża wartość. Wierzę również, że poprzez takie konkursowe doświadczenia przyszli absolwenci ASP mogą zainteresować się potencjałem współpracy z naszą firmą – powiedział Przemysław Ryś, prezes zarządu spółki Torus.
– Współpraca z otoczeniem zewnętrznym i biznesowym jest jednym ze strategicznych założeń obecnej wizji Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Chcemy by uczelnia stała się trampoliną do sukcesu wszystkich osób studiujących, zatem bardzo ważne dla nas staje się stwarzanie bezprecedensowych szans. Szeroka współpraca z ekosystem instytucji, inicjatyw czy przedsiębiorstw daje nam taką możliwość. Sztuka potrzebuje swojego mecenatu, dlatego stawiamy na budowanie relacji, takich jak ta z Torusem i Traffic Design, bo one tworzą nowe perspektywy – powiedział dr hab. prof. ASP Adam Świerżewski, Rektor ASP Gdańsk.
Konkurs na plakat z głębokim przesłaniem
W Dzielnicy Przymorze Małe, w otoczeniu skrywającym 100-letnią historię Zakładu Przemysłu Cukierniczego Bałtyk, powstanie Mozaika – przestrzeń otwarta, o wielu funkcjach, przyjazna zarówno dla jej nowych odbiorców, jak i aktualnych mieszkańców dzielnicy. Za inwestycją stoi Torus, lokalna firma z Gdańska. Chcąc wykorzystać potencjał tego miejsca Torus postanowił stworzyć okazję do wspólnego spędzania czasu, zatrzymania się na chwilę i refleksji, zetknięcia ze sztuką, ale też budowania relacji i miłego spędzania czasu.
-Dedykowane naszej społeczności konkursy, takie jak „Utkane z połączeń”, który zrealizowaliśmy wspólnie z Torusem, przy udziale Traffic Design, to sposób na promocję rezultatu artystycznego bezpośrednio w tkance miasta. Tu nie chodzi tylko o budowanie relacji pomiędzy światem sztuki i biznesem, ale o rozwój osób studiujących i stwarzanie im szans. Bardzo ważna jest też dla nas zarówno kulturotwórczość, jak i miastotwórczość. W tym projekcie finalnie sztuka dotrze bliżej ludzi. Płot nie będzie murem, a stanie się galerią prezentującą prace, które realnie mogą przynieść wiele wartości – mówi dr Filip Ignatowicz, Prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
- Nagroda główna przyznana została Annie Kliniewskiej za pracę „Tęsknię”
Opis autorki: Ten plakat to wyraz tęsknoty za wiosną – za światłem, kolorem, świeżym powietrzem i poczuciem, że wszystko znowu rusza do życia. Chciałam uchwycić ten moment, kiedy po długim czasie zamknięcia (czy to zimy, czy po prostu codziennej rutyny) człowiek znów czuje, że oddycha. Zależało mi też na tym, żeby praca nawiązywała do ludowości – w formie, rytmie, kolorach i prostocie. Użyłam wyrazistych barw i kształtów trochę jak w wycinankach czy haftach – bo ludowe wzory są dla mnie symbolem bliskości z naturą, cykliczności i radości z małych rzeczy. W pracy pojawiają się zwierzęta, rośliny, ptaki, człowiek, miasto i las – wszystko istnieje obok siebie.
-Jestem przeszczęśliwa, że zwyciężyłam, bo jest to bardzo osobista dla mnie praca, w której chciałam wyrazić to, co czuję. Konkurs sprowokował mnie do pomyślenia o tym, czym jest dla mnie tęsknota, bo wcześniej nie zastanawiałam się nad tym. Musiałam się też zastanowić w jaki sposób kreatywnie to uchwycić, jak zachować siebie, a jednocześnie stworzyć plakat, który może urzec odbiorcę i skłonić do refleksji – powiedziała Anna Kliniewska, zwyciężczyni konkursu.
- Nagrodę ASP zdobyła Wiktoria Bajka za pracę „Tęsknota”
Opis autorki: Tworząc pracę, myślałam o tęsknocie za harmonią z naturą. Czujemy zmęczenie, którego źródłem są miasta niezsynchronizowane z naszym rytmem. Betonoza i asfaltoza nas przytłaczają. Chciałabym, by miasta splatały się z przyrodą, a nie ją dominowały. Potrzebujemy przestrzeni bezpiecznej i rozwojowej. Inwestycje powinny służyć mieszkańcom i odpowiadać na ich potrzeby. Moja praca to wyraz tęsknoty za korzeniami głębszymi niż fundamenty budynków.
- Nagrodę Grupy Torus zdobył Filip Tatarynowicz za pracę „Iskra”
Opis autora: Do tej pracy zainspirował mnie widok z pociągu, który zobaczyłem, opuszczając moją rodzinną miejscowość. Uważam, że każde miasto potrafi wzbudzić w nas poczucie nostalgii, nawet jeśli nie mamy z tym miejscem konkretnych wspomnień. Wystarczy odrobina światła, które potrafi oddziaływać na nas w niesamowity sposób, budząc uczucie tęsknoty i nostalgii – szczególnie popołudniową porą, gdy słońce chyli się ku zachodowi i wytwarza się wyjątkowa aura.
- Nagrodę mieszkańców Przymorza Małego zdobył Dominik Kowalczyk za pracę „Natura Nie Beton”
Opis autora: W swojej pracy przedstawiłem drzewo, które zbudowane jest z betonowych budynków. To symboliczna, nieco surrealistyczna forma, będąca metaforą procesu urbanizacji. Drzewo – uniwersalny symbol życia – zostało tu zastąpione przez architektoniczne struktury, ciężkie i chłodne. Choć przypominają rozwijające się konary, całość wywołuje uczucie niepokoju i nienaturalności.
- Wyróżnienie dla Mai Mosiewicz za pracę „Wracam”, przyznane przez Grupę Torus
Opis autorki: Miasto jako zbiór milionów ulotnych historii jest niezwykle inspirujące. Mój plakat przedstawia właśnie jedną z takich miejskich historii – mieszkanie czy osiedle, które kiedyś było świadkiem i nośnikiem pięknych wydarzeń, a teraz jest przechowalnią dla ulotnych wspomnień po nich. My, jako obserwatorzy nie widzimy konkretnego wspomnienia bohatera plakatu – dostrzegamy jedynie jego symbol. Jednak on patrząc w miejsce – nośnik wspomnienia czuje te same uczucia, te same zapachy co kiedyś.
- Wyróżnienie dla Dominiki Śliwowskiej za pracę „Miasto marzeń”, przyznane przez ASP
Opis autorki: Każdy centymetr plakatu opowiada osobną historię. Zależało mi na tym, aby widz mógł odnaleźć w nim własny fragment z którym rezonuje takie miejsce, które wzbudzi emocje i poruszy. Moim celem było stworzenie obrazu, z którym można wejść w osobisty dialog, szukać powiązań z własnymi doświadczeniami lub po prostu na chwilę zagubić się w miejskim czy własnym chaosie.
—
ORGANIZATORZY: Grupa Torus, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
NADZÓR KURATORSKI: Stowarzyszenie Traffic Design
PATRONAT MEDIALNY: trojmiasto.pl