Słuchali o świecie finansów i poznawali środowisko firm
< powrót

W dniu 9 marca kilkudziesięcioosobowa grupa studentów Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego odwiedziła Alchemię. Na specjalnie zorganizowanych przez nas warsztatach dowiedzieli się czym zajmują się najemcy kompleksu, firmy State Street Bank i Kemira, a później poznali bezpośrednio ich środowisko pracy. Uzupełnieniem była prezentacja odsłaniająca kulisy pozyskiwania inwestorów zagranicznych do regionu, którą poprowadził Marcin Piątkowski, dyrektor ds. komercjalizacji w Torusie.

Wydarzenie zorganizowaliśmy we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim i przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańsk.

QU7A3685

Zaczęło się od wielkich, naprawdę wielkich pieniędzy. Przedstawiciele State Street Bank opowiadali o operacjach, których wartość pieniężna (liczbowa) nie mieści się na wyświetlaczu przeciętnego kalkulatora. Nic dziwnego, bo State Street to jedna z najstarszych instytucji finansowych na świecie. Jedno z jej polskich biur funkcjonuje właśnie w Gdańsku (pozostałe 3 w Krakowie). Bank obsługuje klientów instytucjonalnych (głównie fundusze inwestycyjne), o czym opowiadał jeden z managerów odpowiedzialny za sprawozdawczość finansową, pracujący w nim już 6 lat. Ale było nie tylko o pracy. State Street to wyróżniający się na polskim rynku pracodawca, firma wielokrotnie nagradzana za tworzone środowisko pracy, które również przybliżano pokazując aktywność na wielu polach, sportowych czy społecznych. W dalszej części dnia studenci zwiedzili biuro firmy, gdzie mogli się przekonać jak wygląda zwykły, niezwykły dzień tej firmy.

W kolejnej części przedstawiciel firmy Torus opowiadał o kulisach przyciągania do regionu inwestorów zagranicznych czym miał okazję zajmować się przez 10 lat swojej kariery. Zwracał uwagę na to, jak bardzo ważna jest współpraca miast w ramach naszej aglomeracji, konsolidacja zasobów i potencjału inwestycyjnego. Opowiadał też o różnicach kulturowych czy kosztach, które mają duży wpływ na lokowanie inwestycji zagranicznych na świecie, w tym także w Polsce.

Ostatnim punktem była wizyta w firmie Kemira, która w Gdańsku ma swoje wielofunkcyjne centrum usług biznesowych. Obsługuje ono między innymi procesy finansowe, o czym opowiadali przedstawiciele firmy odpowiadający – jeden za należności, drugi za zobowiązania. Studenci zostali oprowadzeni po imponującym biurze, a później dowiedzieli się czym dokładnie zajmuje się Kemira, zarówno globalnie, jak i lokalnie. Mieli też okazję poznać i zamienić kilka słów (oczywiście po angielsku) z dyrektor zarządzającą gdańskim centrum, Panią Tuija Pohjolainen-Hiltunen pochodzącą z Finlandii, gdzie mieści się główna siedziba firmy.

Studenci podkreślali, że możliwość spotkania z firmami/pracownikami w ich rzeczywistym środowisku pracy jest bardzo cennym doświadczeniem. Organizator wydarzenia, firma Torus, zapowiada kolejne edycje warsztatów. W tym roku studenci będą mieli jeszcze okazję poznać firmy technologiczne/IT oraz działające w równie dynamicznie rozwijającej się branży HR.

QU7A4554