Certyfikowane biuro to zdrowy i efektywny pracownik
< powrót

W dniu 11 lipca w Showroom’ie, w wieży Platinum kompleksu Alchemia, odbyły się unikatowe warsztaty dot. nowego certyfikatu WELL Building Standard oraz LEED – Commercial Interior. Określają one warunki pracy w budynku z punktu widzenia użytkownika. Skupiają się na ocenie wpływu danego wnętrza (biura) na zdrowie i dobre samopoczucie jego użytkowników.

Warsztaty Torus

WELL Building Standard to nowy certyfikat, który na polskim rynku dopiero raczkuje. Jego celem tworzenie powierzchni biurowej najemcy w oparciu o najwyższe standardy jakościowe, wszystko po to, by pracownik mógł przebywać w zdrowym i optymalnym dla niego środowisku. Jednym z wielu kryteriów tego certyfikatu jest np. zapewnienie pracownikom ciągłej dostępności przynajmniej dwóch świeżych owoców. Wiele parametrów dotyczy zastosowanych też technologii, urządzeń, a także materiałów, z których wykańczano powierzchnię biurową (oceniana jest zawartość w nich szkodliwych substancji). W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono już wiele badań potwierdzających bezpośredni wpływ stosowanych rygorystycznie kryteriów na zdrowie pracowników (tym samym mniejszą ich absencję), jak również większą wydajność pracy. Do uzyskania WELL Building Standard przymierzają się już pierwsze firmy na polskim rynku. Certyfikat ten w najbliższych latach może stać się silnym orężem w walce o talenty na coraz bardziej konkurencyjnym rynku pracy.

Na warsztatach poruszony został także obszar certyfikacji LEED – Commercial Interior, czyli LEED dla powierzchni wewnętrznych (najemców). Procedura jego uzyskania jest znacznie prostsza, gdyż jego przyznanie determinuje zasadniczo certyfikat LEED dla budynku, w którym dane biuro się mieści. Trzeba tylko przejść odpowiednią procedurę, aby potwierdzić jego założenia. Do tej certyfikacji podejść mogą więc wszyscy najemcy Alchemii, której budynki certyfikowane (w przypadku I i II etapu) oraz precertyfikowane (w przypadku III i IV etapu) są na najwyższym poziomie, Platinum.

Warsztaty prowadziła Agnes Vorbrodt, dyrektor firmy VvS | Architects & Consultants, LEED AP BD+C, będącą współzałożycielką PLGBC w Polsce, autorytet w dziedzinie certyfikacji LEED.  Aktualnie prowadzi procesy certyfikacji dla ok. 60 projektów w Polsce i na świecie. Wydarzenie organizowane były przez firmę Torus i dedykowane w szczególności najemcom Alchemii, jednak udział w nich wzięli też przedstawiciele firm spoza kompleksu. Obydwa omawiane certyfikaty wpisują się w światowe trendy ekologicznego, wydajnego i zdrowego budownictwa, do czego polski rynek nieruchomości wyraźnie też zmierza.